Osteoporoza a dieta
Tagi: fitness diety women odchudzanie health diet dietetyka ćwiczenia life trening
27 marca 2009, 15:04
Kości potrzebują dobrze zrównoważonej diety. Pożywienie powinno dostarczać minerałów i witamin oraz dużo wapnia. Ilość wapnia dostarczanego w jedzeniu w trakcie dojrzewania decyduje o maksymalnej gęstości kości osiąganej w wieku dorosłym. Najlepszym źródłem wapnia są mleko i produkty nabiałowe, takie jak ser i jogurt, a także nienabiałowe, np.zielone warzywa liściaste, fasola, ryby i suszone owoce. Aby przyswajać wapń, organizm potrzebuje również witaminy D. Głównym źródłem tej witaminy jest sam organizm, który wytwarza ją pod wpływem światła słonecznego padającego na skórę. Znajduje się ona również w jajkach, tłustych rybach i niektórych wzbogacanych płatkach śniadaniowych i margarynach. Na zdrowie kości wpływają również ćwiczenia. Kości tak samo jak mięśnie i inne części ciała, aby funkcjonować prawidłowo, muszą być używane. Potrzebują one regularnych ćwiczeń siłowych (z obciążeniem), które powodują napinanie i wzmocnienie mięśni, stymulując równocześnie odbudowę kości. Dobrymi ćwiczeniami wzmacniającymi kości są bieganie, skakanie, aerobik, tenis i energiczne chodzenie. Spróbuj co najmniej trzy razy na tydzień ćwiczyć minimum 20 minut. Ludzie mający osteoporozę powinni również wykonywać ćwiczenia rozciągające, żeby zapobiec dalszej utracie minerałów z kości, a także poprawić siłę, napięcie mięśniowe i równowagę, obniżając ryzyko upadku. Palenie wywiera destrukcyjny wpływ na kości kobiet i mężczyzn. Upośledza ono produkcję estrogenów, więc może przyspieszyć menopauzę u kobiet i wzmóc ryzyko złamań bioder w okresie pomenopauzalnym. Rzucenie palenia będzie korzystne dla kości, a także ogólnego zdrowia i sprawności fizycznej. Nadużywanie alkoholu zaburza obrót metaboliczny w kościach. Jeśli pija się alkohol, najlepiej by było to picie umiarkowane, tzn.nie więcej niż 2 drinki dziennie w przypadku mężczyzn i nie więcej niż 1 drink dziennie w przypadku kobiet (drink oznacza tu standardową porcję alkoholu równą 10 g czystego alkoholu etylowego). Diety bogate w białko i sól również przyczyniają się do utraty wapnia, więc ograniczenie ich spożycia będzie także wskazane.
Czy wiecie o tym że cukrzycę typu 2 i plagę otyłości wywołuje alergia na mąkę???? Ja też o tym wcześniej nie wiedziałam.
A zaczęło się od tego, że byłam wiecznie głodna i ciągle chciałam jeść!!! Tylko że ja nie byłam świadoma tego że cierpię z powodu głodu jakościowego!!!
No i tak trafiłam w Internecie przez Google na Instytut Naukowo-Badawczy im prof. Ryszarda Lorenca w Krakowie. Kupiłam ich książkę: Poradnik żywieniowy człowieka w XXI wieku. I okazało się, że kryterium indeksu glikemicznego u nich nie istnieje ale za to istnieje kryterium jakości jedzenia wg Indeksu Żywieniowego.
Ta różnica była dla mnie bardzo ciekawa. Kupiłam ich książkę, a tam na przedostatniej stronie jest przepis na chlebek z ryżu i kaszy jaglanej po jedzeniu którego ponad miesiąc zaczął mi spadać mierzony codziennie poziom cukru. No i po rozmowach ze wszystkimi mi znanymi, którzy powiedzieli że chyba m
Dodaj komentarz